Dolina Chochołowska – wyprawa dla całej rodziny

Wybierasz się całą rodziną na urlop do Zakopanego? Szukasz atrakcji dla osób w każdym wieku? Dolina Chochołowska to właśnie takie miejsce. Tu może iść każdy, nawet osoby z niepełnosprawnością jak i rodziny z dzieckiem w wózku.

Ruszamy z Zakopanego

Dolina Chochołowska jest najdłuższą (ok. 10 km) i największą doliną (35 km2) w Tatrach. Jej trasa przebiega płasko, bez nachyleń dzięki czemu nadaję się idealnie na spacer nawet bez aklimatyzacji w górach.

Do doliny można dojechać samochodem lub autobusem z Zakopanego. Sama trasa jest wyłączona z ruchu samochodowego. Można ją pokonać pieszo (czas przejścia ok. 2 godziny), na rowerze (na trasie są trzy punkty wypożyczalni rowerów), bryczką górską lub kolejką turystyczną (do Polany Huciska).

Za wstęp do doliny pobierana jest opłata. Warto pamiętać, że bilety wydawane są tu przez Wspólnotę Leśną Uprawnionych Ośmiu Wsi, a nie jak w większości miejsc przez Tatrzański Park Narodowy.

Atrakcje

Trasa rozpoczyna się od Siwej Polany, prowadzi tam droga asfaltowa, która ciągnie się aż do Polany Huciskiej. Tuż przy ścieżce płynie Potok Chochołowski. W słoneczne dni jest wyjątkowo urokliwy gdy odbijają się w nim promienie słońca. Około pół godziny marszu za Polaną Huciską po prawej stronie znajdują się jaskinie, które jednak nie są udostępnione do zwiedzania.

Na samej Polanie Chochołowskiej podziwiać możemy piękne widoki, wypasane są tam stada owiec.

Z doliny rozpościera się wspaniały widok na Mnichy Chochołowskie – to zwietrzałe, wapienne turnie położone na wschodnich zboczach Bobrowca, wiele z nich przypomina kształtem skalne iglice. Teren na którym znajdują się turnie nie jest udostępniony turystom, obszar ten objęty jest ścisłą ochroną Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Główna ścieżka prowadzi dalej do schroniska, w którym można odpocząć, zjeść lub przenocować. Jest to popularna trasa wśród turystów dlatego wybierając się tam w sezonie letnim warto z wyprzedzeniem zarezerwować nocleg.

Idziemy dalej!

Ze szlakiem do Doliny Chochołowskiej krzyżują się również inne szlaki. Osoby, dla których dwugodzinna wycieczka po równym terenie to za mało, mogą wybrać się na Wołowiec lub na Trzydniowański Wierch.

Szlaki na Wałowiec są technicznie łatwe do pokonania (nie licząc tego przez Rohacze), natomiast trzeba przygotować się na dużą odległość i różnice wzniesień.

Kierując się na Trzydniowiański Wierch można pokusić się również o zdobycie Jarząbczego Wierchu. Jego szczyt znajduje się po słowackiej stronie. Trasa nie należy do łatwych, momentami prowadzi blisko przepaści na krawędzi grani. Za to szlak jest wyjątkowo atrakcyjny widokowo.

Dolina Chochołowska Dolina Chochołowska

Poprzedni artykułKrywań – narodowa góra Słowaków
Następny artykuł5 najdziwniejszych hoteli w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj