Dobry ekwipunek podstawą wyprawy w góry

Piękno górskich krajobrazów przyciąga zarówno turystów, którzy chcą odstresować się w trakcie spacerowania po górach jak i profesjonalnych alpinistów, którzy testują swoje możliwości poprzez zdobywanie kolejnych szczytów. Jednak góry potrafią być niebezpieczne, a nieodpowiednie przygotowanie do wyprawy może grozić poważnymi konsekwencjami. Dlatego zawsze powinniśmy przygotować się odpowiednio do szlaku, na który się wybieramy, niezależne czy jest to szlak na Kasprowy Wierch czy wyprawa na Rysy.

Odpowiednie przygotowanie

Wyprawa w góry jest wspaniałą przygodą, do której bardzo przyda się dobra kondycja, jednak nie jest ona niezbędna. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę w górach to należy zacząć od prostych szlaków i jednodniowych wycieczek. Gdy już przyzwyczaimy się do takiej aktywności to możemy myśleć o cięższych wycieczkach. Jednak nieważne czy udajemy się na jednodniową wycieczkę czy na kilkudniową wyprawę, do każdej z nich wymagane jest odpowiednie przygotowanie. Pierwszym elementem, o jakim powinniśmy pomyśleć przed wyprawą w góry jest nasz ubiór, a szczególnie nasze buty. Panie zdecydowanie powinny zrezygnować ze szpilek, niezależnie od trudności górskiego szlaku. Odpowiednie buty na krótkie, niezbyt wymagające szlaki to wygodne buty sportowe, które bardzo dobrze sprawdzą się podczas chodzenia po nierównościach. Do tego powinniśmy zadbać o odpowiednio ciepły ubiór, mając w pamięci to, że pogoda w górach może zmienić się bardzo szybko. Na trudniejsze trasy wysokogórskie należy wyposażyć się w specjalne buty górskie, które stabilizują nasze stopy i mają dużo bardziej przyczepną podeszwę. Do tego odpowiednio grube ubrania, gdyż wraz ze wzrostem wysokości maleje temperatura. Na wyprawie wysokogórskiej bardzo pomocne będą kijki trekkingowe, służące do odciążenia kolan, oraz raki i czekan, które mogą ocalić życie w niebezpiecznych sytuacjach. Na najtrudniejsze wyprawy należy zaopatrzyć się w namiot, latarkę, nóż i zapałki oraz odpowiednią ilość jedzenia i wody. Jedną lub dwie butelki wody powinien mieć każdy turysta, niezależnie na jakie szlaki wyrusza. Warunki w górach są bardzo zmienne, więc przygotowanie odpowiedniego ekwipunku to bardzo ważna sprawa, której nie powinniśmy bagatelizować.

Bezpieczeństwo to podstawa

Góry są piękne, ale są również niebezpieczne, dlatego należy odpowiednio zadbać o nasze bezpieczeństwo. Bardzo ważna jest też rozwaga, gdyż większość wypadków to wina człowieka, której powodem są między innymi brawura, lekkomyślność lub nieznajomość gór. Przed górami należy czuć respekt, gdyż burze, głęboki śnieg i lawiny to zagrożenia, które mogą być tragiczne dla nieprzygotowanych i niewyszkolonych turystów. Powinniśmy zadbać o nasze bezpieczeństwo. Zawsze powinniśmy mieć przy sobie naładowaną komórkę, dzięki której będziemy mogli się skontaktować z odpowiednimi służbami w przypadku niebezpieczeństwa. Należy zapisać w pamięci telefonu odpowiednie numery alarmowe, na które można zadzwonić gdy potrzebujemy pomocy. Ważna jest również mapa, dzięki której nie zgubimy się podczas naszej wyprawy. Wraz z nią warto zabrać ze sobą kompas, wysokościomierz oraz GPS, który pomoże nas zlokalizować. Jeśli przytrafi się nam wypadek to należy mieć ze sobą latarkę i/lub gwizdek, aby móc pokazać swoją pozycję. Przed wyruszeniem w góry należy dobrze zaplanować trasę dostosowaną do naszych możliwości oraz do warunków atmosferycznych. Jeśli podróżujecie w grupie to należy dostosować się do najsłabszego uczestnika. Jeśli wybieramy się w góry poza granicami Polski to powinniśmy znać nazwy lokalne, które pomogą w określeniu naszej pozycji. Nie wolno zapominać o apteczce oraz o lekach, które musimy przyjmować. Należy również posiadać przy sobie kartkę z numerami telefonów do osób, które będą w stanie udzielić informacji o naszym stanie zdrowia. Przed wyprawą należy zapoznać się z prognozą pogody i odpowiednio się do niej przygotować lub przełożyć wyprawę.

Podsumowując

Odpowiednie przygotowanie naszej wyprawy pozwoli na bezpieczne poruszanie się po górskich szlakach. Mały plecak do krótkich wycieczek lub duży plecak na wyprawy wysokogórskie wypełniony niezbędnym ekwipunkiem znacznie zmniejszy ryzyko wypadku oraz zwiększy szansę na szybkie odnalezienie jeśli jakiś wypadek się jednak przytrafi. Należy również mieć zapisane numery telefonów do służb ratowniczych, gdyż zwiększy to nasze bezpieczeństwo. Odpowiedni ekwipunek sprawi, że nasze wyprawy po górach będą bezpieczniejsze i bardziej komfortowe .Z tego powodu zawsze warto spędzić trochę czasu na gromadzenie ekwipunku. Górskie pejzaże są tego warte.

Poprzedni artykułTrenowanie w górach
Następny artykułPrzed wyjściem na szlak sprawdź warunki pogodowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj