Czym jest turystyka survivalowa?

Pobyt w dziczy z dala od cywilizacji to dobry pomysł na niekonwencjonalny wyjazd. Spędzenie czasu na łonie natury umożliwia nam tzw. survival. Dzięki niemu można nie tylko przeżyć przygodę życia, lecz także nauczyć się, jak przetrwać w trudnych warunkach.

Turystyka survivalowa jest uprawiana w wielu miejscach na świecie, także w Polsce. W internecie można wyszukać, gdzie i kiedy odbywają się obozy survivalowe.

Co to jest survival?

Survival (od angielskiego słowa survive, czyli przetrwać, przeżyć) to inaczej sztuka przetrwania. Dziedzina ta skupia się na gromadzeniu wiedzy i umiejętności niezbędnych do radzenia sobie w ekstremalnych warunkach. Można też spotkać się z takim określeniem jak turystyka survivalowa. Oznacza ono specyficzną formę spędzania wolnego czasu (najczęściej w plenerze). Głównym celem tego typu aktywności jest przeżycie przygody oraz wyćwiczenie kompetencji potrzebnych do przystosowania się do niesprzyjającego otoczenia.

Co ważne, survival może mieć wiele odmian. Wyróżnia się przede wszystkim:

  • survival militarny, skupiający się na uzyskaniu ważnych umiejętności i odpowiedniego poziomu sprawności fizycznej, niezbędnych do przetrwania podczas działań wojennych;
  • survival zielony, przygotowujący do życia w obliczu klęsk żywiołowych i kataklizmów lub – w formie rekreacyjnej – skupiony na zdobyciu umiejętności koniecznych do funkcjonowania z dala od cywilizacji;
  • survival miejski, polegający na zdobywaniu wiedzy na temat otoczenia, społeczności i własnych możliwości psychofizycznych, uczący także samodzielnego przetrwania w obrębie metropolii.  

Czego może nauczyć survival?

Bez względu na rodzaj survivalu osoby zainteresowane tą formą turystyki mają szansę na zdobycie wielu kompetencji i nowych doświadczeń. Podczas zorganizowanych wyjazdów poznają przede wszystkim podstawowe zasady przetrwania w trudnych warunkach. Uczestnicy kursu uczą się m.in. sposobów pozyskiwania i uzdatniania wody, rozniecania i utrzymywania ognia, zdobywania pożywienia, określania swojego położenia, skutecznego wzywania pomocy, przygotowywania schronienia czy dbania o zdrowie. Zdobywają więc umiejętności, które w sytuacji zagrożenia pozwolą im na ocalenie własnego lub cudzego życia.

Sztuka przetrwania to jednak nie tylko sprawność fizyczna i kompetencje twarde. Oprócz tego zwolennicy turystyki survivalowej mogą samodoskonalić się na poziomie psychicznym – w ekstremalnych warunkach poznają bowiem własne możliwości i ograniczenia. Takie sytuacje skłaniają do refleksji, zajrzenia w głąb siebie oraz spojrzenia na świat z innej perspektywy. Survival pomaga zwiększyć wiarę we własne siły, ponieważ udowadnia, że człowiek jest w stanie przetrwać nawet w niezwykle niesprzyjających okolicznościach.

Poprzedni artykułMagiczne walentynki w Krainie Światła na Gubałówce
Następny artykułKasprowy Wierch czeka na narciarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here