Czy warto kupować profesjonalny sprzęt górski?

Nie da się ukryć, że chodzenie po górach to nie tylko zapierające dech w piersiach widoki i niesamowite przeżycia, ale także – a może przede wszystkim – bardzo duży wysiłek dla organizmu. Nic więc dziwnego, że przed każdym wyjazdem tak wiele czasu poświęcamy na odpowiednie przygotowanie siebie i swojego sprzętu, w celu uniknięcia przykrych niespodzianek.

Rzecz jasna kluczowym aspektem jest racjonalne zbilansowanie jakości i ceny kupowanych przez nas elementów wyposażenia i akcesoriów. Oczywiste jest, że nie wolno kierować się tylko ceną, jednakże często wybór jest tak duży, że mamy problem z podjęciem decyzji. Wówczas pada pytanie, czy nie lepiej po prostu wziąć cokolwiek od znanego producenta?

O czym warto wiedzieć?

Zanim zaczniemy robić zakupy na górskie wycieczki, należy uświadomić sobie dwie bardzo ważne rzeczy:

  • Po pierwsze, nie wolno nam ryzykować ze sprzętem, od którego zależy przynajmniej nasza dobra zabawa, a w ostateczności nawet zdrowie i życie.
  • Po drugie, jeśli zdecydujemy się na markowy sprzęt, pamiętajmy, że nie popsuje się on szybko – raz podjęta decyzja może więc mieć skutki przez długie lata.

Robimy zakupy

Oczywiście zachęcam, z wielu powodów, do kupowania sprzętu turystycznego przez Internet. Z uwagi na to, że wielu rzeczy i tak nie ma sensu mierzyć, chodzenie po sklepach i porównywanie cen mija się z celem. No i nie zapominajmy o tym, że zakupy w sieci zapewniają nam możliwość zwrotu towaru w ciągu 14 dni bez żadnych konsekwencji.

Kupując takie akcesoria, jak: kurtki, namioty albo śpiwory, warto przede wszystkim kierować się opiniami internautów. Produkty takich marek, jak chociażby Deuter, to nie jednorazowe rozwiązania, o których nikt nigdy nie słyszał. Decydując się na zakup od znanego producenta możemy w pewnym sensie spodziewać się wielu recenzji danego sprzętu w internecie – na pewno warto skorzystać przede wszystkim z recenzji wideo.

Unikaj pośpiechu

Zakupy sprzętu turystycznego, zwłaszcza w góry, nie powinny być robione w biegu. Chodzi tu zarówno o to, by dobrze zastanowić się nad wydaniem niemałej często kwoty, ale również o odpowiednie sprawdzenie sprzętu przed wykorzystaniem w warunkach ekstremalnych. Na przykład wodoszczelność namiotu lub kurtki przeciwdeszczowej z całą pewnością warto sprawdzić przed wyjściem w góry. Podobnie jest ze zweryfikowaniem jakości butów i ich odpowiednim rozchodzeniem.

Innowacje i technologia

Wybieranie nietypowych, nowoczesnych rozwiązań wiąże się w pewnym sensie z ryzykiem. W takiej sytuacji warto zapytać, czy nie jest to ryzyko zbyt duże. Innowacyjny sposób rozstawiania namiotu może być bardzo praktyczny, ale jeśli jest to jedyny tego typu namiot na rynku, być może jego konstrukcja wcale nie sprawdza się tak dobrze, jak się to na pierwszy rzut oka wydaje.

Oczywiście producenci będą zawsze chwalić swoje rozwiązania, my z kolei powinniśmy poszukać alternatywnego źródła informacji o danym produkcie czy technologii. Jak już wspomniałem, najlepszym źródłem wskazówek są opinie naszych znajomych oraz wideorecenzje, które bez trudu znajdziemy na Youtube, przynajmniej w przypadku popularnych produktów.

Podsumowanie

Krótko mówiąc, profesjonalny sprzęt takich marek, jak Deuter i Salewa to przede wszystkim pewna gwarancja bezpieczeństwa na szlaku. Jakkolwiek nie mówimy tutaj o karabinkach do wspinaczki, trzeba mieć świadomość, że nawet pośliźnięcie się w górach może mieć katastrofalne skutki. Dlatego dobrej jakości, niezawodny sprzęt to podstawa.

Poprzedni artykułTatry Zachodnie
Następny artykułKurtki na wycieczkę górską