Czekan – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Czekan to przyrząd znany każdemu miłośnikowi wspinaczki górskiej. Ci, którzy dopiero planują zacząć przygodę z tym ekstremalnym sportem powinni dowiedzieć się, do czego służy i jak prawidłowo się nim posługiwać. Dziś spieszymy z garścią praktycznych informacji!

Czekan – czym jest?

Czekan to laska zakończona głowicą, wykorzystywana w alpinizmie, wspinaczce lodowej, ale i turystyce górskiej. Jest przydatny nie tylko w samym wspinaniu, ale i niejednokrotnie ratuje życie, zapobiegając ześlizgnięciu.

Czekan swoim wyglądem przypomina góralską ciupagę. Nie ona jednak była jego prototypem – był nim alpejski kijek, tzw. alpensztok. W Polsce podobny przyrząd nosił nazwę rumbanica.

Składa się ze styliska z gumowym uchwytem zakończonego grotem, ogranicznika, łopatki, głowicy, dziobu i pętli. Dolna część czekana (grot) służy do wbijania go w śnieg, smycz zapobiega zgubieniu sprzętu, z kolei głowica i dziób to części, które sprawdzają się we wbijaniu w skały oraz lód.

Czekany różnią się od siebie kształtem, w zależności od przeznaczenia. Czekany do wspinaczki lodowej mają krótkie, wygięte stylisko oraz głowicę pozbawioną łopatki.

Uniwersalne narzędzie

Czekan sprawdza się przede wszystkim podczas wspinaczek, jednak warto mieć go również pod ręką w trakcie zwykłych, górskich wędrówek. To cenny przyrząd asekuracyjny, mogący służyć też jako laska do podpierania.

 

Złoty Czekan

Ciekawostką jest, że za wybitne osiągnięcia w alpinizmie można uzyskać nagrodę zwaną Złotym Czekanem. Przyznawany jest od 1992 roku. W jego posiadaniu jest m.in. Reinhold Messner, czy też Wojciech Kurtyka.

Wojtek Kurtyka ze Złotym Czekanem. Źródło: wspinanie.pl
Poprzedni artykułGóra Żar – atrakcje, dojazd, pogoda
Następny artykułBłędne Skały – dlaczego musisz je zobaczyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj