Co ukrywa Beskid Niski?

Beskid Niski jest jednym z pasm górskich leżących zarówno na terytorium Polski, jak i Słowacji. Spośród pozostałych pasm Beskid Niski wyróżnia to, iż jego tereny są ciche oraz spokojne, przez co zalicza się go do najdzikszych gór w kraju. Co warto wiedzieć o Beskidzie Niskim i dlaczego turyści często wybierają go jako cel podróży?

Położenie i geologia Beskidu Niskiego

Beskid Niski położony jest w Karpatach, pomiędzy przełęczą Tylicką (na zachodzie) a przełęczą Łupkowską (na wschodzie). Graniczy z:

  • Pogórzem Środkowobeskidzkim (od północy)
  • Bieszczadami (od wschodu)
  • Kotliną Sądecką (od zachodu)
  • Pogórzem Bukowskim (od północnego-wschodu)
  • Beskidem Sądeckim (od południowego- zachodu).

Po polskiej stronie pasma najwyższym szczytem jest Lackowa (997 m n.p.m.), natomiast po stronie słowackiej – Busov (1002 m n.p.m.). Na Beskid Niski składają się góry: Hańczowskie, Grybowskie oraz umowne pasma: Magurskie, Graniczne (położone na wschód od doliny Bełczy), Bukowicy i Kamienia oraz Beskid Gorlicki, Beskid Dukielski, Gniazdo Jawornika oraz Wzgórza Rymanowskie. Do najważniejszych rzek tego terenu należą Wisłok, Wisłoka, Jasiołka, Ropa oraz Biała Dunajcowa. Budowa geologiczna Beskidu Niskiego to głównie skały osadowe, przede wszystkim ławice piaskowców, zlepieńców i łupków ilastych. Występują tu również bogactwa naturalne, takie jak gaz ziemny, ropa naftowa i wody mineralne. Na terenie Beskidu Niskiego odnotowuje się częste zmiany pogody, które spowodowane są głównie wiatrami południowymi.

Fauna i flora

Na terenie Beskidu Niskiego żyją rzadkie gatunki zwierząt, których populacje w innych regionach są zagrożone wyginięciem. Można spotkać tu m.in. ssaki drapieżne (niedźwiedź, ryś, żbik oraz wilk), duże ssaki (jeleń szlachetny, sarna, łoś) oraz ptaki (wszystkie gatunki dzięciołów, zięby, rudziki, muchołówki, sowy oraz ptaki szponiaste). Większą część powierzchni porastają lasy (prawie 75%). Są to głównie lasy bukowe oraz bory jodłowe. Miejscami przyjmują one charakter puszczański. Oprócz tego zauważyć tu można dużą ilość łąk oraz pastwisk. Z tego względu, iż przyroda Beskidu Niskiego jest bardzo bogata, przyroda na terenie pasma w wielu miejscach jest chroniona. Przykładem może być z pewnością Magurski Park Narodowy. Utworzony on został w roku 1995, położony jest na granicy województwa podkarpackiego i małopolskiego. Podziwiać tam można m.in. pomnik przyrody ”Diabli kamień”, źródliska Wisłoki oraz gatunki chronionych roślin naczyniowych, takich jak np. rośliny storczykowate i goryczkowate oraz kozłek trójlistkowy. Na uwagę zasługuje również Jaśliski Park Krajobrazowy oraz rezerwaty przyrody: Bukowica, Przełom Jesiołki, Źródliska Jesiołki oraz Tysiąclecia na Cergowej Górze.

Główne szlaki turystyczne

Beskid Niski słynie z wielu szlaków turystycznych. Do wyboru są tu zarówno trasy spacerowe prowadzące łagodnymi dolinami, jak i szlaki biegnące po graniach oraz strome wspinaczki. Do najpopularniejszych tras pieszych należą:

  • Główny szlak Beskidzki (oznakowany kolorem czerwonym)
  • Szlak graniczny im. Kazimierza Pułaskiego (kolor niebieski)
  • Szlaki zielone – rozpoczynają się m.in. w Stróżach, Gorlicach i Komańczy
  • Szlaki żółte – w trasę wyruszyć można m.in. z Gorlic, Folusza i Dukli.

Miejsca noclegowe

W Beskidzie Niskim nie brakuje miejsc noclegowych dla turystów. Dla gości dostępne są gospodarstwa agroturystyczne, schroniska oraz prywatne kwatery. Wiele z nich otwartych jest przez cały rok, niektóre zaś tylko w sezonie. Gdzie zatem warto się zatrzymać? Dużą popularnością cieszy się schronisko PTTK na Magurze Małastowskiej (740 m n.p.m.). Jest to najwyżej położone schronisko w Beskidzie Niskim. Oferuje ono 30 miejsc noclegowych w pokojach kilkuosobowych. Ceny za nocleg wahają się od 25 do 35 zł za dobę, przy czym honorowane są zniżki dla przewodników górskich, członków PTTK i dawców krwi. Na miejscu znajduje się również bufet dla gości. Do schroniska dotrzeć można pieszo, samochodem lub częściowo autobusem. W pobliżu usytuowana jest główna stacja wyciągu krzesełkowego. Podróżni mogą się zatrzymać również w m.in. Bacówce Bartne oraz gospodarstwie agroturystycznym Hajstra. Gospodarstwo to jest doskonałym miejscem dla rodzin z dziećmi. Zapewnia pełną wygodę, szereg atrakcji, kontakt ze zwierzętami i wyżywienie oparte o domowe, ekologiczne produkty. W takich miejscowościach jak Rymanów Zdrój, czy Iwonicz Zdrój funkcjonują także ośrodki sanatoryjne, gdyż w okolicy znajduje się wiele źródeł wód leczniczych.

Dlaczego warto wybrać się do Beskidu Niskiego – atrakcje

Oprócz walorów krajobrazowych, Beskid Niski słynie również z wielu innych atrakcji. Podziwiać tu można zabytki kultury, takie jak np. drewniane cerkwie oraz kościoły. Można je znaleźć m.in. w Owczarach, Sępkowej i Szymbarku. W Szymbarku warto udać się również do dworu obronnego Gładysów, który zachwyca renesansowym stylem. Podróżni chętnie odwiedzają znane uzdrowiska: Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Wysoka-Zdrój i Wapienne. Dużą popularnością cieszy się także pobliski Sanok, na którego terenie znajduje się m.in. Muzeum Budownictwa Ludowego. Ponadto w Beskidzie Niskim zwiedzić można zabytkowe cmentarze z pierwszej wojny światowej, Zagrodę Maziarską w Łosiu, Muzeum Zabawek w Krynicy oraz urocze miasteczka: Bardejov, Biecz i Stary Sącz, czyli Perłę Beskidów. Beskid Niski jest doskonałym miejscem do aktywnego spędzenia czasu. Warto rozważyć skorzystanie z takich atrakcji, jak np. jazda konna w stadninach, jazda na rowerze, nartach lub biegówkach, wypłynięcie na wody zalewu Klimkówka, spływ pontonem po Popradzie lub przejażdżka samochodem terenowym. Dużą atrakcją jest także Krynicki Park Linowy, który oferuje rozrywkę dla całej rodziny. Czas tam spędzony będzie z pewnością niezapomniany.

Beskid Niski to pasmo górskie, które zapewnia rozrywkę i wypoczynek zarówno zwolennikom spacerów, jak i miłośnikom trudnych wspinaczek. Cudowne krajobrazy zachwycają wszystkich odwiedzających, podobnie jak obecne w regionie zabytki. Z pewnością warto odwiedzić Beskid Niski, aby przekonać się o jego uroku.

Poprzedni artykułDomek w Zakopanem czy pokój w pensjonacie: co wybrać?
Następny artykułBeskid Sądecki – Wszystko, co musisz wiedzieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here