Buty do wędrówek po górach

Buty do wędrówek po górach to najważniejsza część ekwipunku. Każdy musi je mieć i każdemu zależy na tym samym. Buty mają być wygodne i zapewniać bezpieczeństwo na szlaku.

Nowości

Pewnie nie każdy jeszcze o tym wie, ale od pewnego czasu odchodzi się od butów zakrywających kostki. Takie buty nosi się już tylko w zimie oraz w partiach gór pokrytych śniegiem.

A co z ochroną kostki? Wysoka cholewka przede wszystkim chroni przed urazami mechanicznymi. Usztywnienie kostki nie jest pożądane przy wędrówkach. Staw skokowy przystosowany jest do wyginania się w różnych płaszczyznach, jeżeli go usztywnimy nie będzie mógł zareagować na gdy nierówno ułożymy stopę. Skręt przeniesie się na kolano, które nie jest do tego przystosowane, co może przysporzyć silny ból kolana. Dlatego w góry zakładamy niskie buty.

 

Buty górskie na lato

Zamiast butów miejskich w górach przydadzą się podejściówki. To lekkie półbuty z podgumowanymi czubkami i twardszą podeszwą. Dobrze poradzą sobie w terenie.

W cieplejsze dni można wchodzić w sandałach, a w razie potrzeby zmienić je na podejściówki.

Jeżeli wybieramy się na jedno – lub kilkudniową wycieczkę w łatwym terenie takie buty będą wystarczające.

Zastanawiając się na budżetem jaki przeznaczysz na buty górskie weź pod uwagę jak często chodzisz po górach. Jeśli góry powoli stają się twoim drugim domem to warto zainwestować w buty z najwyższej półki.

 

Poza szlakiem

Dla tych którzy lubią bardziej ekstremalne przeżycia, wędrówki poza szlakiem i zdobywanie wysokich szczytów lepsze będą buty za kostkę. Brodząc w błocie i śniegu będą niezastąpione.

Buty trekkingowe za kostkę muszą być mocne o usztywnionej podeszwie, do której można doczepić raki. Jednocześnie buty powinny być lekkie i umożliwiać swobodną wędrówkę w łatwiejszym terenie.

Takie buty to rozwiązanie dla osób, które chcą mieć jedną parę butów na cały rok. Przy czym w sezonie zimowym takie buty umożliwiają zdobywanie tylko łatwych szczytów.

 

Zimowe wyprawy

Do zdobywania gór zimną konieczne będą cieplejsze i bardziej wytrzymałe buty. Mogą być skórzane lub z domieszką sztucznych materiałów. W zimowych warunkach nie obędzie się bez raków. Dużym udogodnieniem są buty pod raki półautomatyczne.

Zupełnie inne buty potrzebne są do wędrówek na nartach. Buty skiturowe to przekształcone buty narciarskiej. Dzięki ruchomym elemeną buty pozwalają na długi marsz.

Przy wybieraniu butów górskich trzeba zawsze pamiętać, że nade wszystko muszą być wygodne. Wybierając rozmiar weź pod uwagę grubość skarpetki jaką zakładasz w danej porze roku.

Poprzedni artykułSandały w góry?
Następny artykułKarkonoski Park Narodowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj