Zdobyć Broad Peak

Szczyty wchodzące w skład Karakorum wzbudzają zapał we wspinaczach całego świata – monumentalne, stanowiące wyzwanie góry przyciągają stale coraz większą ilość śmiałków. Choć można by pomyśleć, że przecież wystarczy jeden zdobywca w historii, każdy z nich chce zapisać się w niej na swój sposób, dokonując niemożliwego. Broad Peak to jedna z tych gór, które nie przestają wabić pasjonatów himalaizmu.


Broad Peak – lokalizacja i wysokość

Broad Peak to dwunasta pod względem wysokości góra ziemi – ma 8051 metrów. Ośmitoysięcznik znajduje się na terenie Chin i Pakistanu, zlokalizowany jest na południowy wschód od K2.

Broad Peak posiada kilka wierzchołków (kolejno wg wysokości: Broad Peak Główny, Rocky Summit, Broad Peak Central, Broad Peak North, Kharut Kangri), dzięki czemu przyjmuje nietypową, nieregularną formę.

Nazwa i budowa geologiczna

„Broad Peak” dosłownie oznacza „szeroki szczyt” nazwę tę nadał górze Martin Conway w 1892 roku. Przedtem funkcjonowała nazwa K3 – charakterystyczna dla klasyfikacji szczytów Karakorum.

Co się tyczy budowy Broad Peak, to typowy przykład góry zbudowanej z gnejsów i granitów. Nieopodal zlokalizownay jest lodowiec Godwin-Austen.

Pierwsi zdobywcy

Górę zdobyto po raz pierwszy dopiero w 1957 roku. W 1975 nastąpiło pierwsze wejście na Broad Peak Central, z kolei w 1983 roku na Rocky Summit weszła pierwsza kobieta – Krystyna Palmowska.

W 1984 polski himalaista, Krzysztof Wielicki zdobył Broad Peak w rekordowym do tego momentu tempie – zajęło mu to zaledwie 22 godziny. W 2013 roku polska ekspedycja pod przewodnictwem Wielickiego dokonała pierwszego, zimowego wejścia na górę (2 członków wyprawy zginęło podczas wejścia). W 2015 roku Andrzej Bargiel dokonał dziewiczego zjazdu na nartach ze szczytu Broad Peak.

Jak nietrudno zauważyć, tajemniczy ośmiotysięcznik na przestrzeni lat przyciągał przede wszystkim wybitnych, polskich wspinaczy – jest się czym szczycić, zważając na ilość pionerskich dokonań w tym rejonie!

Poprzedni artykułBieszczadzki Park Narodowy – 5 powodów, dla których musisz go zobaczyć
Następny artykułŚwięta Wielkanocne w górach. Noclegi i atrakcje w Zakopanem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj