Tajemnice zamku w Bobolicach

W ostatnim czasie zamek w Bobolicach cieszy się większym zainteresowaniem za sprawą emisji serialu, w którym odgrywa jedną z głównych scenerii. Niewielki zamek, choć niepozorny, skrywa w sobie interesującą i długą historię. Sprawdź, dlaczego warto umieścić go na twojej mapie pasjonujących wycieczek.

Zamek Bobolice – historia

Dzieje zamku w Bobolicach sięgają już XIV – inicjatorem jego budowy był nie kto inny, jak Kazimierz Wielki. Położony jest w samym sercu Jury, dawniej pełniąc rolę elementu obronnego jurajskich warowni. Pod murami zamku obozował m. in. Jan III Sobieski, w trakcie koncentracji wojsk tuż przed odsieczą wiedeńską.

Według podań, u podnóży zamku dawniej znajdowały się kuźnia, browar, gospoda i rozbudowana osada. Na przestrzeni lat, zamek w Bobolicach wielokrotnie zmieniał właścicieli, wpadając w ręce co znakomitszych, szlacheckich rodów.

Upadek zamku

Jurajskiej warowni najpewniej nie mógł spotkać inny los – wielokrotnie była bowiem grabiona i niszczona podczas obcych najazdów. Jednym z najtragiczniejszych okazał się Potop Szwedzkim, który rozpoczął popadanie zamku w ruinę.

Bobolice dzisiaj

Wieloletnia rekonstrukcja sprawiła, że dziś możemy podziwiać zamek w Bobolicach w postaci niemal identycznej, jak ta sprzed wieków. Dziś mieści się w nim hotel, restauracja oraz rzecz jasna dobrze wyposażone muzeum.

 

Zamek w Bobolicach można zwiedzać codziennie w godzinach 10:00-16:00 w okresie od listopada do marca oraz od 10:00 do 18:00 w okresie letnim (kwiecień-październik). Wszelkie, szczegółowe informacje odnośnie zwiedzania i cennika biletów znajdziesz na stronie internetowej zamku.

Poprzedni artykułAquapark Zakopane – wodne atrakcje w sercu gór
Następny artykułRodzinna rozrywka w parku Zatorland

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj