Biskupin – muzeum prehistorii

Biskupin – malutka, licząca ok. 300 mieszkańców wieś w województwie kujawsko-pomorskim – pozornie niczym się nie wyróżnia. W rzeczywistości jest najpopularniejszą wsią w kraju i obiektem westchnień miłośników archeologii. Wszystko za sprawą odkrycia prehistorycznej osady. Wieloletnie odtwarzanie warunków życia praprzodków doprowadziło w końcu do otwarcia Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Odkrycie Biskupina

Pokrywające dawną osadę wody jeziora biskupińskiego przez wieki uniemożliwiały poznanie prehistorycznej cywilizacji. Z czasem wody zaczęły ustępować, odkrywając wielką tajemnicę. Widoczne zaczęły być wystające z gleby resztki dawnych fortyfikacji, odnajdywano także zabytkowe przedmioty. Początkowo znajdujący je chłopi, nie wiedzieli z czym mają do czynienia. Do przełomu doszło, gdy w okolice dzisiejszego Muzeum Archeologicznego w Biskupinie dotarł Walenty Szwajcer – miejscowy nauczyciel. Zdając sobie sprawę, że odkrycie może być cenne, nagłośnił sprawę, co doprowadziło do rozpoczęcia badań. Dzisiaj Szwajcer uznawany jest za odkrywcę biskupińskiej osady.

Prehistoryczna osada obronna kultury łużyckiej, której ślady odkryto w Biskupinie, powstała prawdopodobnie w VIII w. p.n.e. i funkcjonowała co najwyżej przez 1 wiek. Do dziś nie jest znana tożsamość osadników. Pierwszy badacz, który odwiedził Biskupin – Józef Kostrzewski, twierdził, że byli to prasłowianie. Naukowcy nie doszli jednak do konsensusu w tej kwestii, gdyż niektórzy jako ówczesnych mieszkańców tych terenów wskazują przodków ludów germańskich.

Biskupin – Muzeum Archeologiczne

Dzisiejsze Muzeum w Biskupinie jest rezerwatem archeologicznym, odtwarzającym fortyfikację i warunki życia z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza – czyli czasów istnienia w tej lokalizacji osady. Ponadto, turyści mogą się również zapoznać ze specyfiką funkcjonowania wcześniejszych osad neolitycznych.

Wejście do zrekonstruowanej osady stanowi odtworzona brama, do której prowadzi pomost. Dzisiaj nie byłby potrzebny, gdyż Muzeum znajduje się na półwyspie, jednak dawniej miejsce to było wyspą, otoczoną z każdej strony wodą. Prehistoryczna osada składała się z kilkunastu równolegle ułożonych, długich chat, pomiędzy którymi przebiegały drogi. Zrekonstruowano dwie chaty, w których w okresie maj-wrzesień goście mogą zapoznać się ze specyfiką pracy prehistorycznych rzemieślników. Odtwórcy prezentują, jak dawniej wybijano monety, czy też lepiono naczynia.

Biskupin – pozostałe atrakcje w Muzeum

  • Wioska średniowieczna – przedstawia czasy wczesnych piastów. Goście dowiadują się, jak w tym okresie mieszkano, pracowano i spędzano wolny czas

  • Rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim – kursuje od 24 kwietnia do końca września w godzinach 9-17. Bilet w cenie 8zł uprawnia do półgodzinnej podróży, podczas której podziwiać można rekonstrukcje pradawnego grodu

  • Zwierzyniec – w prehistorycznych zagrodach zwykle obecne były różnorodne zwierzęta. W Muzeum zobaczyć można najbardziej zbliżone gatunkowo do pradawnych: kozy, owce i bydło

  • Lekcje muzealne – w Biskupinie przeprowadzanych jest wiele zajęć dla grup. Koszt udziału 1 osoby w lekcji muzealnej to 8 zł.

Wystawy i imprezy okolicznościowe

W pawilonie muzealnym w Biskupinie znajduje się stała wystawa, zatytułowana „Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim”. Ponadto, nieustannie pojawiają się również wystawy tymczasowe, o których Muzeum z wyprzedzeniem informuje. Na terenie rezerwatu organizowane są także rozmaite imprezy okolicznościowe i cykliczne jak np. wrześniowy Festyn Archeologiczny. Wydarzenie to przyciąga wielu specjalistów, jak i turystów.

Biskupin – godziny otwarcia i cennik

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest otwarte przez cały rok. W sezonie tj. od maja do września w godzinach 9-18, w kwietniu i październiku o 1 godzinę krócej, natomiast w okresie od listopada do marca tylko do 16.

W Muzeum obowiązują bilety wstępu, które można nabyć przy wejściu. Bilet normalny – 12 zł, ulgowy – 8zł. Dają one prawo do odwiedzenia wszystkich obiektów oraz wystaw stałych i tymczasowych. Rezerwat archeologiczny można zwiedzać z przewodnikiem, co kosztuje 80 zł lub 150 zł w przypadku gości obcojęzycznych. Wizyta trwa niecałe 2 godziny.

Dodatkowo płatny jest rejs statkiem. W cenę biletu nie jest również wliczony opcjonalny zakup wyrobów rzemieślniczych. Ponadto, obowiązuje całodniowa opłata za parking: 5 zł za samochód osobowy, 30 zł za autokar.

Warto zauważyć, że Muzeum dysponuje również własną bazą noclegową z wyżywieniem. Pokoje są dostępne zarówno dla grup, jak i dla zwiedzających indywidualnie.

Poprzedni artykułGóry Stołowe – poznaj ich piękno
Następny artykułLegenda “Słonia”. Wygraj biografię Artura Hajzera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj