Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady!

Bieszczady to urokliwe miejsce do, którego każdy miłośnik gór chętnie wraca. Nie ma lepszego miejsca na odpoczynek od zgiełku miasta jak włąśnie Bieszczady.

Na spacer

Najpiękniejszy obszar Bieszczad, w tym charakterystyczne połoniny, należy do Bieszczadkiego Parku Narodowego.

Połoniny to długie pasma łąk położone nad górną granicą lasu. To właśnie one przyciągają turystów. Są idealne na piesze i konne wycieczki. Bieszczadzki Park Narodowy oferuje aż 130 km szlaków turystycznych. Pod ochroną znalazły się tu wszystkie duże ssaki i drapieżniki. Jeżeli będziemy mieć szczęście możemy zobaczyć puchacza lub orła przedniego. W poznawaniu otaczającej przyrody na szlaku pomocne są biuletyny opisujące ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne.

Bieszczadzki Park Narodowy warto odwiedzić również jesienią gdy góry pokrywają się czerwoną barwą jesiennych liści. Niezamieszkałe przez ludzi rozległe karpackie lasy tworzą jedyne w swoim rodzaju malownicze widoki.

Zdobywamy szczyty

Bieszczadzki Park Narodowy to bogactwo przyrody i urokliwych krajobrazów. Żeby pouczuć ich prawdziwy klimat trzeba odwiedzić kilka miejsc:

1. Połonina Caryńska. Jedna z charakterystycznych dla Bieszczad połonin. W najwyższym miejscu (Kruhly Wierch) sięga 1297 m n.p.m. skąd rozpościera się widok na Wielką Rawkę, Połoninę Wietlińską, Tarnicę i Halicz.

2. Połonina Wetlińska to pasmo górskie najczęściej odwiedzane w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Jego południowo-zachodnie stoki są strome, natomiast północno-wschodnie łagodnie opadają, tworząc długie grzbiety. Połonina ma pięć kulminacji, najwyższa z nich – Roh mierzy 1255 m n.p.m. skąd podziwiać można wspaniałą panoramę Bieszczad.

3. Tarnica to najwyższy szczyt w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Mierzy 1346 m n.p.m. i zalicza się do Korony Gór Polski. Górę tę można zdobyćporuszając się szlakiem czerwonym lub niebieskim. Pierwszy z nich zapewnia turystom w końcowej części niesamowite widoki. Prowadzi połoninami Szerokiego Wierchu do przełęczy pod szczytem Tarnicy.

Szczyt Tarnicy jest najlepszym punktem widokowym w polskich Bieszczadach. Przy dobrych warunkach pogodowych możemy zaobserwować Tatry, Połoninę Równą, Połoninę Krasnę, Świdowiec, Gorgany i Ostrą Horę.

4. Osoby lubiące nietypowe noclegi powinny udać się do schroniska w Łupkowie „Chata na Końcu Świata” gdzie będą moły spędzić czas bez elektryczności. Schronisko oferuje jedynie 20 miejsc i nie posiada w głównym budynku toalety.

Poprzedni artykułReklama hotelu, pensjonatu, obiektu noclegowego
Następny artykułTropem salamandry plamistej, czyli atrakcje w Gorcach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj