Rezerwat przyrody Biała Woda – idealny na piesze wędrówki

Na terenie Małych Pienin znajduje się malowniczy rezerwat przyrody Biała Woda – miejsce chętnie odwiedzane przez miłośników pieszych wędrówek i kolarstwa górskiego. Ta malownicza okolica jest warta odwiedzin w absolutnie każdej porze roku.

Historia rezerwatu

Rezerwat Biała Woda swoje początki ma już w XIV wieku – wówczas znajdował się tutaj wąwóz wykorzystywany gospodarczo, głównie pod uprawę roli i wypas zwierząt. Wraz z wzrostem liczby ludności lasy na terenie Białej Wody karczowano pod budowę nowych osad (w tym wsi Biała Woda). Zabudowania spłonęły w 1947 roku podczas akcji „Wisła”, po czym tereny ponownie przeznaczono pod wypas owiec. Rezerwat przyrody powstał w 1963 roku.

Teren i budowa geologiczna

Rezerwat Biała Woda ma 27,83 ha i składa się z czterech, osobnych fragmentów. W pobliżu znajdziemy potok Biała Woda oraz jego dopływ – Potok Brysztański o kamienistym korycie. Teren tworzą liczne skały wapienne oraz turnie z okresów jury i kredy.

Przyroda w rezerwacie

To miejsce idealne do obserwowania rzadkich roślin wapieniolubnych. Wśród drzew dominują świerki i jawory. Na pobliskich polanach możemy zauważyć rozległą roślinność łąkową.

Turystyka

W rezerwacie Biała Woda znajdują się dwa szlaki – turystyczny i rowerowy, umożliwiający miłe spędzenie czasu zarówno spacerowiczom, jak i kolarzom górskim. Piękne widoki i zjawiskowa przyroda sprawiają, że Biała Woda to idealne miejsce na aktywny wypoczynek.

Poprzedni artykułMalownicze Zielone Skałki nad Zbiornikiem Czorsztyńskim
Następny artykułKotlina Jeleniogórska – cudowne widoki i historia w jednym miejscu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj