Beskid Żywiecki – Wspinaczka i krajobrazy, czyli po co odwiedzać

Beskid Żywiecki to położone w zewnętrznej części Karpat Zachodnich, drugie co do wielkości pod względem wysokości, pasmo górskie w Polsce. Turyści wybierają ten region zwłaszcza ze względu na malownicze krajobrazy i wyniosłe szczyty. Spotkać tu można również wielu wspinaczy, gdyż zdobycie najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego to całkiem duże wyzwanie.

Położenie i ukształtowanie terenu

Beskid Żywiecki zasadniczo można podzielić na dwie części – zachodnią oraz wschodnią.

  • Część Zachodnia – ciągnie się pomiędzy przełęczami: Zwardońską i Głuchaczki.
  • Część Wschodnia – w jej skład wchodzą Działy Orawskie oraz Pasma: Babiogórskie i Orawsko-Podhalańskie.

Do najpopularniejszych wśród turystów, a zarazem najwyższych szczytów należą: Babia Góra (1725 m n.p.m.), Gówniak (1617 m n.p.m.) oraz Pilsko (1557 m n.p.m.). Tereny ukształtowane są głównie ze skał fliszowych, powstałych w okresie kredy. Na niektórych piaskowcach podziwiać można hieroglify, które są pozostałościami  powstawania fliszu. Charakterystyczną cechą Beskidu Żywieckiego są także naturalne odsłonięcia skalne (np. w wodospadzie na Mosornym Potoku lub w Zerwie Cylowej), osuwiska, gołoborza i jaskinie (np. Jaskinia Oblica w Paśmie Policy). Na terenie Beskidu Żywieckiego powstał Babiogórski Park Narodowy, istnieją tu także rezerwaty chroniące cenne skupiska roślinności.

Atrakcje Beskidu Żywieckiego

Beskid Żywiecki warto zwiedzić nie tylko ze względu na przepiękne widoki, poszczycić się on może bowiem również wieloma zabytkami historycznymi. W regionie podziwiać można takie  budowle, jak wiele wspaniałych drewnianych kościołów, Muzeum Browaru w Żywcu, pozostałości ruin zamku zbójnickiego na Górze Grojec oraz drewnianą karczmę z 1774 roku w Jeleśni. Beskid Żywiecki jest chętnie odwiedzany przez turystów, którzy decydują się na wędrówki piesze, rowerowe oraz konne. Ciekawą atrakcją jest także geocaching, który łączy zwiedzanie z poszukiwaniem skarbów. Często odwiedzanym przez podróżnych miejscem jest Geopark Glinka. Oferuje on rozrywkę dla całej rodziny, gdyż obecne są tam m.in. ścianka wspinaczkowa, park linowy, kąpieliska oraz plac zabaw. Poszukując wytchnienia i odpoczynku, warto wybrać się na Bulwary nad Sołą w Węgierskiej Górce, gdzie przygotowane są specjalne ścieżki spacerowe. Oprócz tego udać się można również do amfiteatru oraz na podświetlany most, na którym zakochane pary zawieszają symboliczne kłódki.

Piesze szlaki turystyczne

W Beskidzie Żywieckim dostępnych jest wiele szlaków pieszych, które znacząco różnią się stopniami trudności.

Szlaki na Babią Górę

Jedną z najłatwiejszych tras na Babią Górę, jest szlak czerwony z Przełęczy Krowiarki. Szlak ten jest łatwy i przyjemny, doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi. Pierwszy etap trasy wiedzie na Sokolnicę, prowadząc przez gęsty świerkowy las. Następnie rozpoczyna się piętro kosodrzewiny i wtedy podziwiać już można rozległe, malownicze widoki. Panorama obejmuje m.in. zbocza Babiej Góry, Małej Babiej Góry, Pasma Jałowieckiego oraz Mędralowej. Następny punkt widokowy znajduje się na Kępie (1521 m n.p.m.). Na wypiętrzeniu Gówniaka podziwiać można natomiast Wołowe Skałki. Końcowy etap szlaku prowadzi przez kamienną ścieżkę otoczoną głazami. Pokonanie tej drogi na Babią Górę (zwanej Diablakiem) zajmuje zazwyczaj ok. 2,5 godziny.

Jedną z najtrudniejszych tras prowadzących na Babią Górę jest natomiast Akademicka Perć. Droga jest dosyć krótka, jednak podejście okazuje się bardzo strome. Trasa oznakowana jest kolorem żółtym i prowadzi ze Skrętu Ratowników. Podczas wejścia mija się Babiogórski Park Narodowy i Czarny Dziób (ośmiometrową pionową ścianę). Szlak ten zabezpieczony jest za pomocą klamer i łańcuchów, a w związku z zagrożeniem lawinowym zimą zostaje zamknięty.

Szlaki na Pilsko

Wybierając się na Pilsko, najlepiej rozpocząć wędrówkę z Korbielowa. W miejscowości tej rozpoczynają się dwa szlaki: żółty oraz zielony. Usytuowane są one na różnych zboczach Czarnego Gronia,  jednak łączą się przed Halą Miziową. Później szlak prowadzi szeroką drogą i przecina dwie polany. Z Hali Miziowej roztacza się wspaniały widok na Beskid Mały, Pasmo Jałowieckie i masyw Babiej Góry. W tym miejscu turyści muszą się zdecydować na jeden  z dwóch szlaków prowadzących na szczyt Pilska. Szlak czarny jest krótszy, jednak bardziej stromy, a pokonanie trasy zajmuje ok. 30 minut. Szlak żółty prowadzi przez las oraz piętro kosodrzewiny, oraz biegnie przy mogile żołnierza poległego 1 września 1939 roku. Obydwa te szlaki kończą się na Górze Pięciu Kopców. Ażeby zdobyć szczyt Pilska, należy przekroczyć granicę słowacką i kontynuować wędrówkę zgodnie ze znakami zielonymi. Na szycie góry znajduje się niewielki krzyż, rozpościera się stamtąd również rozległa, wspaniała panorama.

Narciarstwo w Beskidzie Żywieckim

Zbocza Beskidu Żywieckiego umożliwiają uprawianie różnego rodzaju sportów zimowych. Specyficzny klimat wpływa na to, iż śnieg utrzymuje się tam nawet do początku maja. Główny ośrodek narciarski znajduje się w Korbielowie. Ośrodek Narciarski Pilsko w Korbielowie jest jednym z najwyżej położonych w Polsce. Dysponuje on wieloma wyciągami oraz trasami zjazdowymi. Dużą popularnością cieszą się także Zawoja z Mosornym Groniem oraz Zwardoń. Beskid Żywiecki jest zatem doskonałym miejscem na zimowe szaleństwo i narciarstwo w komfortowych warunkach.

Poprzedni artykułBeskid Śląski – Dlaczego warto odwiedzić
Następny artykułApartamenty Zakopane: zobacz coś innego niż Krupówki czy Gubałówka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj