Beskid Wyspowy

Położony w województwie małopolskim Beskid Wyspowy stanowi istotną część Beskidów Zachodnich. Wymienione pasmo górskie zajmuje powierzchnię ok. 1000 km2 i graniczy z Kotliną Sądecką, Beskidem Makowskim, Gorcami, Pogórzem Wiśnickim oraz Kotliną Rabczańską. Cechuje się dziką roślinnością oraz ustronnymi szlakami. To doskonałe miejsce dla miłośników przyrody.

Przyroda Beskidu Wyspowego
Beskid Wyspowy charakteryzuje się piętrowym układem roślinności (piętro pogórza, regiel dolny oraz regiel górny pod wierzchołkiem Mogielnicy). Kompleksy leśne znajdują się powyżej 700 m n.p.m., poniżej większość powierzchni pokrywają pola uprawne. Na terenie Beskidu Wyspowego występuje aż 96 gatunków roślin górskich oraz duża ilość roślin ciepłolubnych. Spotkać tu można również duże ssaki, takie jak sarna, jeleń, dzik, borsuk, czy wilk. Najbardziej atrakcyjne obszary przyrodnicze uzyskały status rezerwatów przyrody. Należą do nich:
• Rezerwat przyrody Zamczysko nad Rabą – obszar obejmuje 1,35 ha lasu, znajdują się na nim ruiny Zamczyska i różnego rodzaju gatunki roślin chronionych (m.in. gnieźnik leśny, zanokcica skalna oraz goryczka trojeściowa). Turyści mogą podziwiać rezerwat, spacerując po specjalnie wyznaczonej ścieżce dydaktycznej.
• Rezerwat przyrody Białowodzka Góra nad Dunajcem – chroni naturalne zespoły buczyny karpackiej, dąbrowy oraz roślinność skalną Białowodzkiej Góry.
• Rezerwat przyrody Śnieżnica – utworzony został w roku 1968, znajduje się na północnym stoku góry.
Nieco mniej popularne, ale również godne uwagi obszary objęte szczególną ochroną, to:
• Rezerwat przyrody Kamionna
• Rezerwat przyrody Kostrza
• Rezerwat przyrody Mogielica
• Rezerwat przyrody Luboń Wielki

Główne szczyty Beskidu Wyspowego
Jedną z charakterystycznych cech Beskidu Wyspowego jest pojedyncze występowanie oddalonych od siebie szczytów, w czym można upatrywać źródeł nazwy tego pasma górskiego. Najwyższym i według wielu najciekawszym estetycznie szczytem jest Mogielica (1170 m n.p.m.). Przez miejscową ludność nazywana jest ona Zapowiednicą, gdyż bezpośrednio przed załamaniem pogody w regionie zwykle w pierwszej kolejności właśnie nad jej wierzchołkiem spostrzec można ciemne chmury. Mogielica przyciąga każdego roku wiele pieszych wycieczek. Amatorzy górskich wędrówek podziwiać tu mogą wspaniałą panoramę z Hali Mogielnickiej oraz wspinać się na 22-metrową wieżę widokową, aby wypatrywać okolicznych pasm górskich i szczytów.
Drugim co do wielkości szczytem jest natomiast Ćwilin (1072 m n.p.m.). Zdobycie go i powrót zajmują zazwyczaj ok. 2-3 godzin. Największą atrakcją jest Polana Michurowa, z której rozpościerają się przepiękne widoki. Po drodze mija się również ołtarz polowy i pomnik ku czci Jana Pawła II.
Na uwagę zasługuje również Luboń Wielki (1022 m n.p.m.), nazywany Biernatką. Na jego szczycie usytuowane jest schronisko, ławki i stoły dla turystów, punkt meteorologiczny oraz radiowo-telewizyjna stacja nadawcza. Z Luboniem Wielkim związanych jest wiele opowieści ludowych oraz regionalnych legend. Do pozostałych ważnych szczytów należą: Jasień, Kutrzyca, Modyń, Krzystonów, Śnieżnica, Mała Modyń oraz Mały Krzystonów.

Turystyka i główne szlaki
Tereny Beskidu Wyspowego przyciągają turystów przepięknymi, nietypowymi widokami. O poranku występuje tu bowiem zjawisko „morza mgieł”. Krajobraz mgieł zalegających w dolinach oraz głębokich przełęczach zapiera dech w piersiach. Kiedy zaczynają się one rozpraszać, wyłaniają się pojedyncze wierzchołki gór, sprawiające wrażenie wysp wyłaniających się z oceanu. Wybierając się w ten region Polski, warto poświęcić trochę czasu na zwiedzenie regionalnych zabytków. Podziwiać tu można bowiem wiele drewnianych kościołów, zabytkowych klasztorów, cmentarzy oraz muzeów. Wczasy spędzić można również nad jeziorami zaporowymi: Czchowskim lub Rożniatowskim. Do dyspozycji turystów są tu czyste plaże, kampingi oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego.
Organizując wyprawę w góry, warto znać najpopularniejsze szlaki. Jako cel wędrówki turyści wybierają często Mogielicę. Prowadzą do niej szlaki z : Przełęczy Rydza-Śmigłego (szlak zielony), Jurkowa (szlak niebieski) oraz Tymbarku (szlak żółty). Różnią się one długością trasy (od 3,5 do 11km). Szczyt Ćwilin zdobyć można, wędrując szlakiem niebieskim z Przełęczy Gruszowiec (jest on bardzo wymagający, dlatego nazywa się go nieraz „Ścianą Płaczu”), szlakiem żółtym z Mszany Dolnej lub szlakiem niebieskim z Jurkowa.

Fascynujące jaskinie Beskidu Wyspowego
Ciekawą atrakcją Beskidu Wyspowego są występujące tu jaskinie, z którymi związane są liczne legendy o skarbach zbójnickich. Najpopularniejszą jaskinią jest z pewnością Zimna Dziura na Szczeblu. Żyje w niej około 500 osobników nietoperzy (podkowców małych). Kolejną z wyjątkowo interesujących jest Jaskinia Zbójecka, która stanowi jedną z największych jaskiń fliszowych w Polsce. Niestety nie jest ona dostępna dla turystów.

Gdzie zatrzymać się na nocleg?
W Beskidzie Wysokim nie ma zbyt bogatej bazy noclegowej. Przekłada się to na niewielką liczbę turystów, co dodatkowo nadaje dzikiego charakteru temu regionowi. Podróżni mogą się zatrzymać w którymś z dwóch schronisk PTTK. Schronisko w Luboniu Wielkim cechuje się oryginalnym wyglądem i oferuje swoim gościom 25 miejsc noclegowych. Schronisko na Kudłaczach położone jest na wysokości 730 m n.p.m., dysponuje 37 miejscami, a ceny za nocleg wynoszą zazwyczaj ok. 30 zł za osobę. Wycieczki i grupy zorganizowane mogą zatrzymać się także w Młodzieżowym Ośrodku Rekolekcyjnym na Śnieżnicy oraz w Bazie Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz”.

Poprzedni artykułBiałka Tatrzańska – kiedy rozpoczyna się sezon narciarski?
Następny artykułBeskid Śląski – Dlaczego warto odwiedzić

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj