Beskid Śląski – Dlaczego warto odwiedzić

Beskid Śląski to bardzo popularne pasmo górskie, chętnie odwiedzane zarówno zimą, jak i latem. Wędrowców przyciągają przede wszystkim malownicze, dobrze przygotowane szlaki i liczn e atrakcje, czekające na nich na trasach, jak i w słynnych miejscowościach Beskidu Śląskiego, takich jak Szczyrk, Wisła, czy Ustroń.

Co warto wiedzieć o topografii Beskidu Śląskiego?

Beskid Śląski stanowi część Beskidów Zachodnich i graniczy z Kotliną Żywiecką (na wschodzie), Pogórzem Śląskim (na północy), Beskidem Śląsko-Morawskim (na zachodzie), Beskidem Małym (na północnym-wschodzie) oraz Beskidem Żywieckim (na południowym wschodzie). Do najważniejszych szczytów należą:

  • Skrzyczne (1257 m n.p.m.)
  • Barania Góra (1200 m n.p.m.)
  • Czantoria Wielka (995 m n.p.m.) położona po stronie czeskiej

W skład Beskidu Śląskiego wchodzą tak naprawdę dwa pasma górskie, które oddzielone są doliną rzeki Wisły. Po zachodniej stronie rzeki znajduje się Pasmo Czantorii, po wschodniej natomiast – Pasmo Baraniej Góry. Beskid Śląski słynie z czystego powietrza, wysokiej wilgotności oraz dużej liczby słonecznych dni. Z powyższych powodów jest idealnym miejscem na rekonwalescencję po różnego rodzaju chorobach (np. dróg oddechowych, serca lub nerwowych).

Atrakcje turystyczne Beskidu Śląskiego

W Beskidzie Śląskim znaleźć można wiele ciekawych, wartych zobaczenia miejsc. Przyciąga on zarówno miłośników aktywnego wypoczynku, jak i turystów poszukujących spokoju i wytchnienia na łonie natury. Dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze i bazie noclegowej, wczasy w tym miejscu można zorganizować bardzo łatwo. Do najpopularniejszych miejscowości turystycznych tego regionu należą: Ustroń, Wisła, Istebna, Brenna, Szczyrk oraz oczywiście Bielsko-Biała.

Bielsko-Biała

Bielsko-Biała to miejscowość położona u stóp Beskidu Śląskiego, która poszczycić się może niezwykle interesującą budową. Oprócz uroczych, starodawnych zakątków podziwiać tu można również nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Jednym z najpiękniejszych zabytków miasta jest z pewnością zamek, którego najstarsze fragmenty pochodzą z XIV wieku. W następnych latach był on systematycznie rozbudowywany, a obecnie mieści się w nim Muzeum Historyczne. W mieście podziwiać można również m.in.: zabytkowe kamienice na Rynku, okazały Ratusz, Teatr Polski w Bielsku-Białej oraz Katedrę Św. Mikołaja. Bielsko-Biała może być doskonałym miejscem startowym do wyjścia w góry. Dotrzeć można z niej m.in. na Szyndzielnię (1028 m n.p.m.). Turyści skorzystać mogą również z kolei linowej, która jest niezwykle nowoczesna i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Podziwiać z niej można panoramę gór oraz legendarny stok narciarski Sahara, kolei wyposażona jest również w uchwyty na rowery oraz doskonale przystosowana do przewożenia osób niepełnosprawnych. Ceny biletów wahają się w granicach 14-25 zł, honorowane są również zniżki.

Wisła

Wisła kojarzona jest zazwyczaj ze sportami zimowymi. To właśnie tu znajduje się słynna skocznia Wisła Malinka, na której każdego roku odbywają się zawody Pucharu Świata. Wisła przyciąga wielu amatorów narciarstwa i snowboardu. Mają oni do dyspozycji dobrze przygotowane trasy zjazdowe i ponad 20 wyciągów. Nie trzeba również martwić się o niezbędny sprzęt, można go bowiem łatwo wypożyczyć. Oprócz tego warto zwiedzić liczne zabytki obecne w Wiśle, takie jak np. Pałacyk Myśliwski Habsburgów, oraz te związane z miejscowym folklorem m.in. Muzeum Beskidzkie, Dom Zdrojowy i Muzeum Adama Małysza. Turyści zatrzymywać mogą się w licznych hotelach, apartamentach, pensjonatach oraz kwaterach. Warto skosztować również lokalnych potraw, takich jak oscypek, bryndza, pstrąg górski, jagnięcina, kubusz, czy kwaśnica.

Szczyrk

Szczyrk jest doskonałym miejscem do uprawiania wędrówek pieszych oraz wycieczek rowerowych. Może być punktem wyjścia do zdobycia okolicznych grzbietów, takich jak: Skrzyczne, Klimczok, czy Skalite. Można tu podziwiać malownicze widoki i uprawiać sporty zimowe. W Szczyrku działa Centralny Ośrodek Sportu, który oferuje dobrze przygotowane wyciągi, boiska, korty tenisowe oraz krytą pływalnię. Dużą atrakcją jest również kolej linowa na Skrzyczne, która działa cały rok, oraz crossowy tor rowerowy. Podróżni zatrzymać się mogą w klimatycznych schroniskach, wśród których na wyróżnienie zasługuje z pewnością popularna Gospoda Polska w Szczyrku. Jest to drewniana chata zbudowana w stylu góralskim. Swoim gościom oferuje ona niezwykłą atmosferę, folkowy wystrój oraz regionalne dania, które doskonale smakują przy dźwiękach muzyki góralskiej. Na ścianie Gospody Polskiej podziwiać można odbicia dłoni znanych osobistości – np. braci Golców, Adama Małysza, Mariusza Pudzianowskiego, czy też piosenkarek: Dody i Moniki Brodki.

Ustroń

Kolejną atrakcyjną miejscowością Beskidu Śląskiego jest Ustroń. Na uwagę zasługują tam zabytkowe kościoły, drewniane chałupy, Ratusz oraz amfiteatr. Warto wybrać się również do Parku Zdrojowego z Pijalnią Wód i tężnią oraz na szczyt Równicy, gdzie obecny jest szereg atrakcji dla całej rodziny. Skorzystać można tam choćby z parku linowego, parku rozrywki, toru saneczkowego oraz strzelnicy. Z dziećmi zwiedzić można również Leśny Park Niespodzianek. Jest to ogród zoologiczny, w którym podziwiać można ciekawe gatunki zwierząt, obecne są tam np. alpaki, jelenie, sarny, daniele, dziki, czy żubry oraz ptaki drapieżne i sowy. Niektóre zwierzęta przemieszczają się swobodnie wśród turystów i można je karmić. Ceny za wstęp do parku wynoszą od 12 do 18 zł za osobę.

Szlaki turystyczne Beskidu Śląskiego

Beskid Śląski słynie z wielu malowniczych szlaków turystycznych, które różnią się długością i prowadzą przez różne punkty widokowe. Na szczególną uwagę zasługują następujące szlaki:

  • Czerwone – np. Główny Szlak Beskidzki z Ustronia
  • Czarne – np. z Brennej lub Goleszowa
  • Żółte – ze Skoczowa oraz Wisły
  • Niebieskie – np. z Koniakowa
  • Zielone – punktem wyjścia może być m.in. Stożek Wielki lub Szczyrk

Po stronie czeskiej również znajdują się atrakcyjne szlaki piesze. W wędrówkę wyruszyć można m.in. ze schroniska pod Wielką Czantorią (szlak niebieski) lub z Trzyńca (szlak czerwony).

Poprzedni artykułBeskid Wyspowy
Następny artykułBeskid Żywiecki – Wspinaczka i krajobrazy, czyli po co odwiedzać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj