Beskid Sądecki – Wszystko, co musisz wiedzieć

Beskid Sądecki to pasmo górskie wyodrębnione w ramach Beskidów Zachodnich. Góry te położone są w Karpatach Zachodnich i mają ok. 670 km2 powierzchni. Pasmo charakteryzuje się malowniczymi zakątkami i mało zadeptanymi szlakami, dlatego też stanowi idealne miejsce do wypoczynku.

Położenie i charakterystyka geologiczna Beskidu Sądeckiego

W skład Beskidu Sądeckiego wliczane są cztery mniejsze pasma górskie, takie jak: Pasmo Radziejowej, Pasmo Jaworzyny, Góry Leluchowskie i Góry Lubowelskie. Wymienione powyżej pasma usytuowane są po dwóch stronach doliny Popradu. Góry Lubowelskie leżą prawie w całości na Słowacji, dlatego znane są też jako Lubovnianska vrchovina. Umowną granicę między krajami tworzą: Poprad, dolina Czercza i Przełęcz Gromadzka. Na terenie Polski Beskid Sądecki  znajduje się pomiędzy:

  • Dunajcem (na zachodzie)
  • Przełęczą Tylicką, dolinami Kamienicy, Mochnaczki i Muszynki (na wschodzie)
  • Kotliną Sądecką (na północy)

Najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego jest Radziejowa (1266 m). W paśmie Jaworzyny najwyższymi szczytami są Jaworzyna Krynicka (1114 m) i Wielka Bukowa (1104 m). Tereny te zbudowane są z fliszu płaszczowiny magurskiej, składającego się z ławic piaskowców oraz zlepieńców. Jedyną rzeką Beskidu Sądeckiego jest Poprad, natomiast przez granicę regionu przepływa Dunajec. Oprócz tego znajdują się tam również liczne, spływające z gór potoki oraz kilka jezior osuwiskowych, obecnych np. w Rezerwacie Baniska.

Przyroda oraz świat zwierząt

Beskid Sądecki cechuje się dużą lesistością oraz różnorodnością gatunkową roślin. Tereny leśne porastają głównie buki, jawory i świerki. W wyższych partiach gór spotkać można roślinność alpejską. Obecne są tam takie rośliny, jak np. macierzanka halna, czy widłak alpejski. Natomiast w niżej położonych terenach występuje roślinność subalpejska, napotkać można więc m.in. na miłosnę górską.

W Beskidzie Sądeckim znajduje się łącznie 14 rezerwatów przyrody, z czego 12 leśnych, a najstarszy z nich powstał ok. 1906 roku. Niektóre rezerwaty są dostępne dla turystów. Najpopularniejszym z nich jest Las Lipowy Obrożyska. Położony jest on w województwie małopolskim, w gminie Muszyna i zajmuje powierzchnię 100,38ha. Podziwiać tam można wiekowe drzewa, niektóre liczące nawet ponad 200 lat. Las Lipowy cechuje się specyficznym mikroklimatem i uważany jest za relikt epoki polodowcowej. Żyją tam takie gatunki zwierząt, jak np. dziki, sarny, lisy, borsuki, czy żbiki. Na trasie spotkać można również salamandrę plamistą i niezwykle rzadki okaz motyla, jakim jest niepylak mnemozyna. Turyści mogą zapoznać się z Lasem Lipowym, pokonując 3-kilometrową ścieżkę spacerowo-edukacyjną. Po drodze podziwiać można najpiękniejsze miejsca rezerwatu i bogactwo florystyczne tego terenu. Wejście na ścieżkę możliwe jest od ul. Lipowej, spacer trwa zazwyczaj ok. 2 godzin. Dodatkowym atutem trasy są pojawiające się co kawałek tablice informacyjne.

 

Główne szlaki turystyczne Beskidu Sądeckiego

Przez góry Beskidu Sądeckiego przebiega wiele pięknych szlaków turystycznych. Najpopularniejszym z nich jest Główny Szlak Beskidzki. Prowadzi on przez wszystkie najważniejsze szczyty, doliny, polany i punkty widokowe. Na trasie szlaku podziwiać można ciekawe formacje skalne i ruiny zamku ryterskiego, po drodze można też zaglądnąć do popularnych kurortów, takich jak Krynica-Zdrój, Krościenko nad Dunajcem, czy Rytro lub spędzić nocleg w schronisku. Przebycie całej trasy zajmuje nawet 3 dni. Do wyboru są jednak także krótsze, jednodniowe szlaki piesze, rowerowe i narciarskie. Warto wybrać się np. do ośrodka narciarstwa biegowego „U Leśników”, zapewniającego amatorom narciarstwa dostęp do wielu interesujących tras o różnym poziomie trudności. Wypożyczyć tam można odpowiedni sprzęt i skorzystać z pomocy wykwalifikowanych instruktorów. Szlaki piesze połączone są często ze szlakami rowerowymi. Decydując się na piesze lub rowerowe zdobywanie gór Beskidu Sądeckiego, każdy znajdzie trasę o odpowiednim poziomie trudności.  Zdecydować można się na:

  • Szlaki czerwone – prowadzące m.in. z Krynicy-Zdroju na Jaworzynę Krynicką, z Czarnego Potoku na Jaworzynę lub z Rytra na Cyrlę
  • Szlaki żółte – ze Szczawnicy, Jaworek, Starego Sącza i Piwnicznej- Zdrój
  • Szlaki niebieskie – wyjście ze Szczawnicy, Przełęczy Rozdziela oraz Łabowej
  • Szlaki zielone – w trasę wyruszyć można z takich miejsc, jak: Przełęcz Gromadzka, Tylmanowa, Barcice oraz Krynica-Zdrój
  • Szlaki czarne – prowadzące od Żagiestowa i Wierchomli Wielkiej

 

Miejsca noclegowe dla turystów

W Beskidzie Sądeckim dostępnych jest wiele ośrodków turystycznych. Podróżni mogą zatrzymywać się w hotelach, pensjonatach, domach wczasowych lub prywatnych kwaterach. Największa liczba miejsc noclegowych znajduje się w miejscowościach turystycznych, takich jak: Krynica Zdrój, Piwniczna Zdrój, Żegiestów Zdrój, Muszyna, czy Rytro. Na trasie szlaków turystycznych dostępne są również specjalnie przygotowane schroniska. Są to zarówno schroniska PTTK, jak i obiekty prywatne. Dużą popularnością cieszy się Bacówka PTTK pod Bereśnikiem (843 m n.p.m.). Dostępnych jest tam 41 miejsc noclegowych w pokojach kilkuosobowych. Ceny za nocleg wahają się od 25 do 35 zł za osobę, w zależności od rodzaju pokoju. Możliwe jest również skorzystanie z pola namiotowego (15 zł za osobę) oraz wypożyczenie pościeli (8 zł). Na uwagę zasługuje również Schronisko na Hali Łabowskiej (1061 m n.p.m.). Dysponuje ono 60 miejscami noclegowymi, oferuje domowe potrawy, organizuje biwaki oraz obozy, a także wypożycza sprzęt zimowy, taki jak narty, sanki i rakiety śnieżne. Oprócz tego zatrzymać się można m.in. w: Chatce pod Niemcową, Domu Wczasowym Pod Roztoką, Bacówce Nad Wierchomlą lub Schronisku na Jaworzynie.

 

Beskid Sądecki – atrakcje

Beskid Sądecki słynie z wymienionych powyżej miejscowości uzdrowiskowych, wyciągów i stoków narciarskich oraz bogatego dziedzictwa kulturowego. W Krynicy-Zdroju warto wybrać się do Pijalni Wód Mineralnych oraz Łazienek Mineralnych. Na uwagę zasługuje również drewniany kościół Przemienienia Pańskiego, pomnik Adama Mickiewicza oraz Muzeum Nikifora. Natomiast na trasach szlaków turystycznych usytuowanych jest kilka punktów widokowych. Są to np. Przehyba oraz Wielki Rogacz. Dużą atrakcją jest linowa kolej gondolowa, która wyjeżdża z doliny Czarnego Potoku w Krynicy. Jest to niezwykle nowoczesna, wyposażona w 6-osobowe kabiny kolej, która w czasie jednej godziny jest w stanie przewieźć 1600 osób. Podróżując po Beskidzie Sądeckim, warto wejść na Szlak Architektury Drewnianej, aby podziwiać zabytkowe cerkwie i kościoły. Popularnością wśród wędrowców cieszy się także Diabelski Kamień, znajdujący się na szczycie Jaworzyny. Ten okazały, 5-metrowy piaskowiec w kształcie grzyba, z pewnością zachwyci każdego turystę.

Poprzedni artykułCo ukrywa Beskid Niski?
Następny artykułNa narty do… Turcji. Białe szaleństwo w bajkowej Kapadocji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj