Czy warto odwiedzić Beskid Mały?

Beskid Mały to polskie pasmo górskie, zaliczające się do części Beskidów Zachodnich. Mimo iż szczyty górskie w paśmie nie osiągają nawet 1000 m n.p.m., szlaki turystyczne, jak i cały region cieszą się dużą popularnością i są interesujący turystycznie.

Położenie oraz ukształtowanie terenu

Beskid Mały leży na granicy województwa małopolskiego i śląskiego. Pasmo osiąga długość około 35 km, a jego szerokość mieści się w granicach 10-15 km. Pomiędzy szczytami znajdują się przełomy takich rzek, jak Soła (na zachodzie) i Skawa (na wschodzie). Beskid Mały graniczy z:

  • Pogórzem Śląskim i Pogórzem Wielickim (od północy)
  • Kotliną Żywiecką (od południu)
  • Beskidem Makowskim (od wschodu)
  • Beskidem Śląskim (od zachodu).

Za najwyższy szczyt Beskidu Małego uważany jest Czupel, mierzący 933 m n.p.m. Do znanych szczytów zaliczyć należy również: Magurkę Wilkowicką, Leskowiec, Chrobaczą Łąkę i Gibasówkę. Budowa Beskidu Małego to głównie trzy jednostki tektoniczne: płaszczowina śląska, podśląska i magurska. Występują tam również najstarsze na tym terenie skały, tzw. porwaki, czyli Skałki Andrychowskie, oraz wychodnie skalne (np. Kozie Skały, Zbójeckie Okno i Wędrujące Kamienie). Oprócz tego turyści podziwiać mogą liczne jaskinie, baszty i osuwiska. W rejonie tym częstym zjawiskiem jest inwersja temperatur oraz ciepły wiatr halny.

Przyroda Beskidu Małego

Fauna Beskidu Małego nie jest zbyt rozbudowana, głównie ze względu na długotrwałą  ingerencję człowieka. W regionie można jednak zauważyć ciekawe gatunki zwierząt, takie jak np.: niedźwiedź brunatny, ryś, wilk, dzik, oraz płazy, a wśród nich salamandra plamista. Liczne obszary leśne są z reguły zaliczane do typu dolnoreglowego. Przeważają głównie lasy świerkowe, bukowe oraz jodłowe. Warty zwiedzenia jest z pewnością Park Krajobrazowy Beskidu Małego, a także rezerwaty przyrody (Madohora, Grapa, Szeroka, Zasolnica) oraz obszar Natura 2000.

Jeziora i jaskinie Beskidu Małego

Region Beskidu Małego poszczycić się może wieloma ciekawymi, głównie sztucznymi, zbiornikami wodnymi. Przyciągają one amatorów letniego wypoczynku nad wodą i miłośników sportów wodnych. Dla podróżnych przygotowane są zadbane plaże, punkty gastronomiczne i place zabaw. Najpopularniejszymi zbiornikami są: Jezioro Międzybrodzkie, Jezioro Żywieckie oraz Jezioro Czanieckie.

Podróżując po Beskidzie Małym, natknąć się można również na wiele jaskiń.  Najlepiej zwiedzać je z przewodnikiem lub wspólnie z grotołazami. W niektórych miejscach może być bowiem niebezpiecznie. Do najpopularniejszych jaskiń w regionie należą:

  • Grota Komonieckiego – najchętniej odwiedzana przez turystów. Stanowi pomnik przyrody nieożywionej. Choć wejście do jaskini jest wygodne, jej zwiedzanie wymaga wykorzystania profesjonalnego sprzętu.
  • Czarne Działy – jest to zespół jaskiń oraz schronów. Dojść do nich można zielonym szlakiem turystycznym Madohora-Ścieszków Groń, a następnie wyznaczoną ścieżką.
  • Jaskinia Lodowa w Zamczysku – posiada korytarze o długości całkowitej 59 m. Ciągną się one wzdłuż pęknięć oraz szczelin skalnych. Jest to najniżej położona w Polsce jaskinia lodowa. Podziwiać w niej można m.in. draperie, kolumny, pokrywy lodowe oraz sople.

Wyprawa w góry – gdzie znaleźć nocleg?

Beskid Mały przyciąga turystów, którzy lubią obcować z przyrodą, przemierzać malownicze szlaki i dzikie górskie ścieżki. Jest to idealne miejsce dla amatorów indywidualnych wędrówek, szukających uroczych zakątków do spokojnego wypoczynku. Największymi zaletami są tu z pewnością piękne widoki, spokój i cisza. Teren Beskidu Małego jest łatwo dostępny, dotarcie tam nie będzie zatem żadnym problemem.

W zależności od preferencji, turyści odwiedzający Beskid Mały mają do wyboru szlaki piesze, rowerowe oraz narciarskie. Najpopularniejszym szlakiem pieszym jest Mały Szlak Beskidzki. Wędrówkę można rozpocząć ponadto szlakami, które swój początek mają w takich miejscowościach, jak np.: Bielsko-Biała Straconka lub Bielsko Biała Mikuszowice, Międzybrodzie Bialskie, Wadowice, Świnna Poręba. Na podróżnych czekają liczne schroniska turystyczne. Miano najwyżej położonego dzierży Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej (909 m n.p.m.). Nieco niżej usytuowane jest Schronisko PTTK Leskowiec. Oferuje ono nocleg za 30 zł od osoby, honoruje również zniżki PTTK. W pobliżu schroniska na Leskowcu znajdują się wyciągi narciarskie, jest ono również doskonałym punktem wyjścia na Groń Jana Pawła II, do Groty Komonieckiego i Wodospadu na Dusicy. Nocleg spędzić można również w Chatce pod Potrójną. To studenckie schronisko utworzone zostało w stuletniej, górskiej drewnianej chałupie. Klimat obiektu jest zatem absolutnie niesamowity. Do dyspozycji goście mają całe niezbędne wyposażenie, kuchnię, salę kominkową, łazienkę i pokoje do spania. Chatka oferuje nocleg przez cały rok, koszt to 25 zł za osobę, natomiast dla uczniów i studentów cena wynosi 19 zł. Oprócz tego zatrzymać się można również w schroniskach: „Rogacz”, na Chrobaczej Łące, na Trzonce lub w Chatce Gibasówce.

Wizyta na Górze Żar

Poza malowniczymi widokami, Beskid Mały ma do zaoferowania wiele niezwykle interesujących  atrakcji. Obowiązkowym punktem wizyty w Beskidzie Małym jest odwiedzenia Góry Żar. Słynie ona z pięknej panoramy, elektrowni szczytowo-pompowej oraz kolei linowo-terenowej. Jest to idealne miejsce dla osób poszukujących adrenaliny. Znajdują się tam bowiem park linowy, trasy downhillowe dla rowerzystów, wypożyczalnia terenowych hulajnóg. Ponadto, możliwe są również loty szybowcem i paralotnią. Ceny przejazdu koleją wywożącą turystów na Górę Żar wynoszą:

  • Bilet normalny – 13 zł w jedną stronę, 18 zł w obie strony
  • Bilet ulgowy – 10 zł w jedną stronę, 15 zł w obie strony.

Dodatkowe opłaty wiążą się z przewozem psów, rowerów i dużych bagaży, i wynoszą od 3 do 5zł.

Zabytki w Beskidzie Małym i okolicach

Na terenie Beskidu Małego usytuowanych jest wiele uroczych miejscowości, które słyną z ciekawych zabytków. Zwiedzić można np. Stary Zamek i Pałac Habsburgów w Żywcu, a w Suchej Beskidzkiej – zamek renesansowy oraz Karczmę Rzym, która jest zachwycającym przykładem architektury drewnianej. Znajduje się w niej restauracja, która serwuje gościom potrawy kuchni regionalnej i staropolskiej. Beskid Mały słynie również z zabytkowych figur, kapliczek, krzyży, dzwonnic loretańskich oraz kamiennych szałasów.

Pod względem atrakcyjności turystycznej Beskid Mały z pewnością może konkurować z wieloma innymi, wyższymi pasmami górskimi w Polsce. Na pewno zachwyci on amatorów górskich wędrówek, pozwoli zrelaksować się na łonie natury, jak również zapewni wiele satysfakcji eksploratorom jaskiń.

Poprzedni artykułWyjątkowe iluminacje na 80-lecie Gubałówki
Następny artykułDomek w Zakopanem czy pokój w pensjonacie: co wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj