Kierunek Babia Góra – Babiogórski Park Narodowy

Marzysz o wspinaczce na jeden z najwyższych szczytów w Polsce? Jedziesz w Karpaty i chcesz zdobyć Babią Górę? Dowiedz się co ciekawego możesz zobaczyć w Babiogórskim Parku Narodowym.

Wyjątkowe piękno

Babia Góra to masyw w Beskidzie Żywieckim. Jego najwyższy szczyt Diablak mierzy 1725 m n.p.m..

Północna i Południowa część masywu Babiej Góry wraz ze szczytem tworzy Babiogórski Park Narodowy. Teren ten został objęty specjalną ochroną ze względu na zróżnicowanie występującej tu fauny i flory oraz jej piętrowy układ na masywie.

To właśnie wejście na szczyt Babiej Góry jest największą atrakcją turystyczną w Babiogórskim Parku Narodowym. Rozpościera się z niego jeden z najwspanialszych widoków w Polsce.

W Babiogórskim Parku Narodowym wyznaczono aż 32 km szlaków turystycznych oraz 4 km tras narciarskich. Można skorzystać również z 8 ścieżek edukacyjnych pokazujących kulturę i tradycję tego regionu. Będąc w Zawoi-Barańcowej nie można też ominąć Ogrodu Roślin Babiogórskich.

Przyroda pod ochroną

Babiogórski Park Narodowy powstał właśnie po to aby chronić przyrodę ożywioną i nieożywioną na tym terenie. Występują tam endemity czyli gatunki unikatowe dla danego miejsca. Symbolem Babiogórskiego Parku Narodowego jest właśnie endemit – okrzyn jeleni.

Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego ochroną otoczono kilkaset gatunków roślin naczyniowych, grzybów i mchów oraz ponad sto gatunków ptaków i kręgowców.

W Babiogórskim Parku Narodowym możemy spotkać: niedźwiedzie brunatne, lisy, wilki, rysie, kuny i traszki górskie. To również wspaniałe miejsce do obserwacji ptaków. Można zobaczyć tu m.in.: sóweczkę, dzięcioła czarnego, dzięcioła trójpalczastego, głuszca, siwerniaka i cietrzew.

Piętra roślinności

W Babiogórskim Parku Narodowym możemy podziwiać piętra roślinności tak charakterystyczne dla wysokich gór. Na masywie wraz z wysokością zmieniają się warunki klimatyczne. Ma to swoje odbicie w układzie pięter roślinnych. Zaczynając od dołu:

– mieszany bór (buki, jodły, świerki i olchy),

– bór jodłowo-świerkowy,

– kosodrzewina z jałowcem halnym i rogownicą alpejską,

– murawy wysokogórskie.

Poprzedni artykułParki Narodowe w Sudetach
Następny artykułReklama hotelu, pensjonatu, obiektu noclegowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj