Atrakcje na szlaku Doliny Kościeliskiej

Dolina Kościeliska to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Tatrach. Zanim wybierzecie się na spacer tą cudowną doliną przeczytajcie jakie atrakcje oferuje ten szlak, gdzie warto zajrzeć i na co zwrócić uwagę.

Jaskinia Mroźna
Na końcu Polany Stare Kościelisko znajduje się rozwidlenie szlaków. Jest to krótki, 15 minutowy szlak prowadzący do Jaskini Mroźnej. Do jaskini wejść może każdy.
Grupy turystów wpuszczane są co 15 minut. Przed wejściem czeka przewodnik, który udzieli kilku informacji na temat jaskini. Zwiedzanie 470 metrowego korytarza zajmuje około 20 minut. W jaskini zainstalowano oświetlenie, dzięki czemu zwiedzanie jej jest jeszcze przyjemniejsze.
W środku panuje temperatura 6°C więc warto przed wejściem nałożyć sweter. Odwiedzając to miejsce latem przygotujcie się, po wyjściu z jaskini, na uderzenie fali ciepła. Kierując się dalej po schodach znajdziecie się na drodze do głównej doliny. Znajdują się tam ławeczki na, których można odpocząć i nacieszyć się pięknymi widokami.

Lodowe Źródło
W miejscu gdzie Potok Kościeliski przepływa ze strony prawej na lewą warto zwrócić uwagę na pionową skalną ścianę. To właśnie z niej wypływa Lodowe Źródło, którego strumienie wpadają bezpośrednio do potoku. Niezwykłość tego miejsca to przede wszystkim woda o niebieskiej barwie. Wypływa ona z dwóch jam, których dno ma kolor niebieski stąd też zabarwienie wody.

Smocza Jama
Gdy zejdziecie z żółtego szlaku na kamienną ścieżkę czeka na was przeprawa przez Smoczą Jamę. Drogę tę można pokonać tylko w jednym kierunku, co podyktowane jest względami bezpieczeństwa.
Dla osób, które nie wspinały się wcześniej w Tatrach będzie to wspaniałe doświadczenie. Na tym odcinku szlaku znajduje się drabinka i łańcuchy ułatwiające przejście.
Pokonując ten odcinek należy zachować szczególną ostrożność, aby nie poślizgnąć się i nie stracić równowagi.

Trzy jaskinie
Idąc dalej szlakiem w kierunkiem Wąwozu Kraków natrafimy na kolejne rozwidlenie. Prowadzi ono do trzech jaskiń: Jaskinia Mylna, Jaskinia Obłazkowa i Jaskinia Raptawicka.
Droga do nich jest krótka (zajmie 15 minut), ale męcząca. Wszystkie jaskinie nie są oświetlone, zatem zwiedzać je można jedynie z własnym oświetleniem (latarki, czołówki).
Do Jaskini Mylnej najlepiej jest wejść większą grupą. Jak sama nazwa wskazuje, w jaskini łatwo pomylić drogę. Są w niej miejsca łudząco do siebie podobne, przez co może nam się wydawać, że już tam byliśmy.

Poprzedni artykułWyjątkowe atrakcje w świętokrzyskim parku narodowym
Następny artykułJak nie zgubić się w jaskini mylnej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj