Atrakcje Gór Sowich

Góry Sowie, wypiętrzone już w okresie prekambryjskim, to najstarsze pasmo górskie w Sudetach. Składają się z trzech części: Pasma Głównego, Garbu Dzikowca i Wzgórz Wyrębińskich. Teren Gór Sowich i okolic zachwyca nie tylko imponującymi szczytami i zachwycającymi krajobrazami. Turyści przyjeżdżają tu również, aby podziwiać wielowiekowe zabytki oraz architektoniczne pozostałości po II wojnie światowej.

Krajobraz i ukształtowanie terenu

Pasmo Gór Swoich wyłania się znad Doliny Dzierżonowskiej niczym wielki, nierównomiernie poprzecinany blok skalny, osiągający maksymalnie 13 km szerokości. Stoki przypominają kopuły ze spłaszczonymi grzbietami górskimi. Na uwagę zasługuje zróżnicowany krajobraz Gór Sowich. Ze szczytów i wzgórz podziwiać można kotliny, doliny potoków i jeziora. Widok urozmaica zróżnicowanie roślinności. Obok lasów liściastych, często spotykane są tu również lasy iglaste oraz mieszane. Większość lasów powstała poprzez zasadzenie ich przez człowieka. Uwagę zwracają również wszechobecne skałki gnejsowe i wapienne, często o imponującej wysokości i niezwykłym kształcie.

Klimat w Górach Sowich

Jest to najbardziej oddalone od reszty pasmo górskie Sudetów, co nie pozostaje bez znaczenia dla panującego tu klimatu. Szczyty Gór Sowich tworzą swoistą barierę klimatyczną, zatrzymując gwałtowne zjawiska pogodowe. Tym samym pogoda w Górach Sowich bywa wyjątkowo gwałtowna i nieprzewidywalna. W ciągu kilkudziesięciu minut dochodzi nieraz do całkowitej zmiany warunków atmosferycznych.

Jak na stosunkowo niewielką średnią wysokość szczytów, w Górach Sowich panuje wyjątkowo ostry klimat, co oznacza krótkie lata termiczne i długie zimy. Temperatury są tutaj stosunkowo niskie, osiągając średnio 7 stopni Celsjusza. Często występują obfite ulewy oraz współtowarzyszące im burze. Można również zauważyć szybką zmianę warunków atmosferycznych wraz z wysokością. W dolnych partiach klimat jest łagodny i przypomina ten obecny na terenach nizinnych, natomiast im bliżej szczytu, tym mniej sprzyjająca pogoda.

Szczyty Gór Sowich

Szczyty w Górach Sowich osiągają wysokości od 600 do ponad 1000 metrów. Najwyższe, najciekawsze, po prostu warte zdobycia szczyty, to:

 1. Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gór Sowich, znajdujący się w środkowej części pasma. Z powodu wysokości, jak i lokalizacji, stanowi doskonały punkt widokowy. Będąc już na szczycie, warto zdobyć znajdującą się tam ponad 100-letnią wieżę, aby móc jeszcze lepiej podziwiać krajobraz niemal całych Sudetów. Za wejście do wieży widokowej trzeb uiścić symboliczną opłatę, w wysokości 4 zł za bilet normalny oraz 2 zł za bilet ulgowy. Podążając szlakiem prowadzącym z Wielkiej Sowy na Przełęcz Sokolą, warto odwiedzić znajdujące się tam schroniska „Sowa”.

  Na szczyt prowadzi wiele szlaków o zróżnicowanym poziomie trudności. Najszybciej można dostać się na Wielką Sowę czerwonym szlakiem z Przełęczy Sokolej. Łatwiejsze, ale i dłuższe trasy biegną z Kamionka, Walimi oraz Przełęczy Walimskiej.

 2. Mała Sowa (972 m n.p.m.) – drugi najwyższy szczyt Gór Swoich, znajdujący się nieopodal Wielkiej Sowy. Wierzchołek Góry jest dosyć niepozorny, wyrasta z płaskiego grzbietu górskiego, znajdującego się na wysokości zbliżonej do wysokości szczytu. Na szczyt można się dostać z Walimia, żółtym szlakiem prowadzącym na Wielką Sowę. Głównym szlakiem jest jednak tzw. Cesarska Droga, również umożliwiająca zdobycie zarówno Małej, jak i Wielkiej Sowy.

 3. Kalenica (964 m n.p.m.) – trzeci pod względem wysokości szczyt Gór Sowich, podobnie jak Wielka i Mała Sowa, znajdujący się w środkowej części pasma. Korzystne położenie stoku oraz metalowa wieża widokowa na szczycie zapewniają zachwycające widoki.

Uwagę zwracają tzw. Dzikie Skały, czyli skupisko skałek gnejsowych, znajdujące się pod szczytem Kalenicy. Najwyższe z nich osiągają nawet 7 metrów wysokości. Na szczycie znajduje się również rezerwat przyrodniczy „Buka Kalenica”, a w nim skarłowaciałe, chronione buki.

Na szczyt prowadzi czerwony „Główny Szlak Sudecki”. Kalenica leży też na trasie żółtego szlaku rozciągającego się od Szklar-Samborwic, aż po Przełęcz Puchacza.

Pozostałe atrakcje Gór Sowich

Poza zachwycającymi cudami natury, w okolicy Gór Sowich znajduje się również wiele obiektów stworzonych przez człowieka, które również zasługują na uwagę. Wśród nich są:

 1. Twierdza w Srebrnej Górze – pozostałości po potężnej, niegdyś niepokonanej fortyfikacji. Jej początki sięgają XVIII wieku, kiedy to po wojnie z Austriakami, budowę zaplanowali Prusacy. Podczas wspomnianej wojny doszło do bitwy na Srebrnej Górze, gdzie Austriacy bronili się niezwykle długo i zaciekle. Stało się wtedy jasne, iż pod względem strategicznym jest to miejsce idealnie nadające się do stworzenia fortecy.

 2. Podziemne miasto „Osówka” – największy udostępniony zwiedzającym fragment RIESE – podziemnych tuneli i pomieszczeń stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w latach 1943-45. Uważa się, że projekt miał na celu zapewnienie skutecznej kryjówki Hitlerowi, być może również planowano rozpoczęcie w nim produkcji broni. Ostatecznie projekt nie został ukończony, a dziś po jego pozostałościach przechadzać się mogą turyści.

  Odwiedzający „Osówkę” mają do wyboru jedną z 4 tras: edukacyjną, ekspedycyjną, ekstremalną oraz historyczną. Ostatnia z wymienionych jest zdecydowanie najczęściej wybieraną trasą. Wejście jest otwarte dla turystów w godzinach od 10:15-17:00 przez cały rok, z wyłączeniem okresu listopad-luty, gdy czas zwiedzania jest skrócony do godziny 16:00. Ceny biletów to 18 zł normalny i 16 zł ulgowy.

 3. Kompleks „Rzeczka – nazywany również Sztolniami Walimskimi zespół tuneli, również powstałych w ramach projektu RIESE. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających w następujących godzinach:

  maj-wrzesień – od 9 do 17, natomiast w soboty i dni wolne od pracy do 18

  pozostałe miesiące – od 9 do 16, w soboty i dni wolne od pracy do 17

  Ceny to odpowiednio 16 i 14 zł za bilet normalny i ulgowy, natomiast kupując również wejściówki do zamku Grodno, odwiedzający płacą 28 i 24 zł.

 4. Zamek Grodno – stanowi granicę między Górami Sowimi i Wałbrzyskimi. Znajduje się nad jeziorem Lubachowskim, na szczycie góry Choina. Położenie zamku sprawia, iż prezentuje się on bajecznie. Nie do końca znana jest data powstania obiektu, wiadomo jednak, że najstarsze fragmenty budowli pochodzą co najmniej z XIV wieku. Odwiedzając Zamek Grodno, warto zapoznać się z krążącymi o nim legendami. Jedna z nich mówi, iż na zamku od wieków straszy zjawa nazywana Białą Damą.

  Dzisiaj w zamku mieszczą się hotel oraz restauracja zwaną Karczmą Rycerską. Ponadto, obiekt jest dostępny dla zwiedzających:

  – w sezonie w godzinach 9-18 w dni wolne od pracy oraz 9-19 w weekendy i święta

  poza sezonem odpowiednio w godzinach 9-17 i 9-18

  Ceny biletów normalnych i ulgowych to odpowiednio 16 i 14 zł, natomiast w komplecie z biletami do kompleksu „Rzeczka” jest to 28 i 24 zł. Regularnie organizowane jest także zwiedzanie nocne w cenie 30zł za osobę. Grupy mają możliwość rezerwacji zwiedzania nocnego w wybranym terminie.

Poprzedni artykułBarania Góra – trasa, noclegi, atrakcje
Następny artykułŚladami dinozaurów – wizyta w Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj