“Artur Hajzer. Droga Słonia” – recenzja

Stanął w szeregu z innymi zdobywcami największych gór, którzy są już prawdziwymi legendami. Artur Hajzer, znany także jako Słoń to postać wyjątkowa. To wielkie szczęście, że doczekał się biografii z prawdziwego zdarzenia.

Jedna z najmłodszych legend himalaizmu w jego najlepszym okresie. Wspinał się z Rutkiewicz i Kukuczką – zwłaszcza Jerzy był dla niego kimś szczególnie istotnym. Niektórzy mówili, że Hajzer traktował Kukuczkę jak ojca, mentora, który miał wpływ na jego miłość do gór. Nic więc dziwnego, że jego tragiczna śmierć na Lhotse w 1989 roku wstrząsnęła Słoniem na tyle, by zawiesić realizację życiowej pasji. Co było powodem? Strach, zwątpienie w to, że skoro ktoś taki jak Jurek przegrał, to jemu się uda.

Był założycielem przedsiębiorcą, mężem i ojcem. Jak wspomina jego żona, w domu zamieniał się w domownika, a jedyne wyprawy, które wówczas najchętniej urządzał ograniczały się do wyjścia na dwór z psem. Żył w dwóch światach; niezależnych od siebie, jednak tak samo ważnych i współtworzących jego osobowość

Biografia Hajzera wskazuje, jak dużą siłą charakteru inicjator Programu Polski Himalaizm Zimowy musiał się cechować. Wielu pamięta polską tragedię na Broad Peak, po której to w stronę Hajzera skierowano salwę oskarżeń o ryzykowanie życiem współtowarzyszy. Ci zaś cenili go przede wszystkim za to, że nie było dla niego problemu nie do rozwiązania. “Jeśli nie ma bezpośredniego zagrożenia życia, nie ma się czym przejmować”. Złamana na wyprawie noga? To drobiazg, wobec którego wiele spraw jest znacznie ważniejszych. Aby uratować kolegę na przełęczy pod Everestem, poruszył mechanizmy międzynarodowej dyplomacji.

Śmierć Hajzera w tajemniczych na Gaszerbrumie I okolicznościach wywołała emocje, które zwykle towarzyszą wypadkom himalaistów. Podział opinii na tych, którzy dostrzegają we wspinaczce pasję silniejszą niż wszystko inne oraz na tych, którzy kojarzą ze skrajną nieodpowiedzialnością. Choć odszedł zdecydowanie za wcześnie, pewne jest, że sam nie wybrałby na to innego miejsca jak to, które najbardziej ukochał.

Biografia Artura Hajzera to opowieść o pasji silniejszej niż strach. O tym, jak miłość do gór kształtuje człowieka – silnego, pewnego swoich decyzji, stanowczo stającego w opozycji wobec tych, którzy nie popierają jego wyborów. To obowiązkowa pozycja na półce wszystkich tych, którzy naprawdę kochają góry zauważając w nich “coś więcej”.

Książkę “Artur Hajzer. Droga Słonia” nabędziesz na stronie wydawnictwa ZNAK

– teraz w okazyjnej cenie.

Poprzedni artykułJaskinia Raj – gratka dla odkrywców
Następny artykułLista rzeczy na wycieczkę szkolną. Co warto zabrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj